Hakkımızda

Okar Otomotiv Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.

Okar Otomotiv Pazarlama ve Dıs Tic A.Ş. 1991 yılında Adana'da kuruluşunu tamamlamış ve Nissan Yetkili Satıcı olarak faaliyetine başlamıştır. Daha sonra bünyesinde Nissan marka araçların satış, servis, yedek parça, aksesuar, ikinciel araç alım-satım, Okar Sigorta aracılık hizmetlerini, de alarak 15.000 m2 açık 8.000 m2 kapalı alanda otomotiv sektöründeki hızlı büyümesine devam etmiştir.


Gelişmekte olan ikinci el pazarına yeni bir anlayış getirmek ve müşterilere beklentilerinin de üzerinde imkanlarla ikinci el araç satın alabilmelerini sağlamak amacıyla 2008 yılında İKİNCİELOTOMOBİLİM markası hayata geçirilmiştir. Bu yeni yapılanma sürecinde Çukurova bölgesindeki her marka araca hızlı-ekonomik ve kaliteli servis hizmeti verebilmek için OTODOKTOR markası da 5000 m2 kapalı alanda hayata geçirilmiştir.


2009 yılı Şubat ayında ikincielotomobilim büyüme faaliyetlerini sürdürerek İstanbul Beykoz - Kavacık ta 4000 m2 lik bir alan üzerinde yeni şubesini hizmete sokmuştur. Beykoz da faaliyetlerini sürdüren ikincielotomobilim ile her marka, model garantili araç alış/satışı, sigorta, anlaşmalı finansman kuruluşları ile hızlı kredi, ekspertiz, otokuaför gibi uygulamaların yanı sıra AB ve ABD standartlarına paralel olarak satış hizmetleri sunulmaktadır.


"ikincielotomobilim"in 3. şubesi Avrupa yakasındaki talebe karşılık vermek üzere aynı hizmet kalitesiyle 2013 Nisan ayında Beylikdüzü'nde faaliyete geçmiştir. Ortalama 150 araç kapasiteli stok alanı , araç çeşitliliği ve profesyonel satış ekibiyle siz değerli müşterilerimizin taleplerini karşılamaya devam etmektedir.


• Nissan yetkili satıcısı - Adana

• Otodoktor mekanik, kaporta, boya, hasar onarım merkezi - Adana ve İstanbul

• İkincielotomobilim - Adana ve İstanbul

• Okar Sigorta - Adana ve İstanbul

Sami Nacaroğlu

Sami Nacaroğlu


Otomotiv sektöründeki kariyerine ABD’de 1981 yılında Cummins Motor’da planlama uzmanı olarak başladı. 1984 yılında Türkiye’ye dönerek Sabancı Grubu’na bağlı Temsa Mitsubishi’de önce Planlama Müdürü, daha sonra Satış ve Pazarlama Müdürü olarak dört yıl görev yaptı. Daha önce çalıştığı Cummins Motor şirketine 1987 yılında yeniden geçen Nacaroğlu, 1993 yılına kadar şirketin Belçika’daki merkezinde Doğu Akdeniz ve Türkiye’den sorumlu Bölge Müdürü, son iki yılında da Orta Doğu Pazarları Genel Müdürü olarak görev yaptı.


1993 yılında Nissan Türkiye’de kurucu Genel Müdürü olarak kariyerine devam etti ve 2000–2002 yılları arasında aynı şirketin Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Ayrıca bu dönemde Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin 2. Başkanlığı görevini de üstlendi.2002 yılında Ford Avrupa bünyesinde oluşturulan, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerini içeren, Euromed & Stan Markets Genel Direktörlüğü’nün başına getirildi.


2004 yılında, Ford’un Türkiye ve Macaristan merkezli Avrupa Direkt Pazarları’na 28 ülkeden sorumlu Genel Direktör olarak atandı. Eylül 2005’te Bayraktar Holding bünyesindeki, Citroen Türkiye distribütörü Baylas Otomotiv A.Ş., Subaru ve Yokohama Türkiye distribütörü Baytur Motorlu Vasıtalar Tic. A.Ş. şirketlerinden oluşan Otomotiv Grubu’nun Başkanlığına getirildi, ayrıca grubun otomotiv yan sanayi şirketleri Ege Endüstri ve Ege Fren’de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.


Sami Nacaroğlu, Haziran 2004’ten bu yana Amerika Rhode Island’daki Roger Williams Üniversitesi’nde üniversitenin Geleceğini Yönlendiren Yönetim Kurulu üyesi olarak sosyal sorumluluk çerçevesinde çalışmalarını sürdürmüştür, 2007 ağustos ayından itibaren aynı üniversitenin mütevelli üyeliğine seçilmiş ve halen bu üyeliğine devam etmektedir. Sami NACAROĞLU aynı zamanda Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Haysiyet Divanı üyesi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Onur üyesi. The Propeller Club of the U.S. üyesi, Ocak 2007’den beri Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) üyesiolup temmuz 2006’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde oluşturulan Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi’ne seçildi. Sami Nacaroğlu, bir erkek ve iki kız çocuk babasıdır.


Yaklaşık 25 yıldır otomotiv sektöründe profesyonel yöneticilik yapan Sami Nacaroğlu, memleketi Adana merkezli ikinci el otomobil ve ayrıca tüm otomotiv markalanma servis hizmeti (hasar onarım merkezi) sunan otodoktor satış sonrası organizasyonu kurdu. Nacaroğlu'nun hedefi, 'İkincielOtomobilim' ve 'Otodoktor' adlı markalarını Türkiye geneline yaymak.

Sami Nacaroğlu

Sami Nacaroglu - Short Biography

(Founder of Okar Otomotiv A.S)

Sami Nacaroglu has joined Cummins Engine Company - USA in September 1981 following the completion of his Graduate Studies (MSc. in Manufacturing Technology & Management) at the University of Wisconsin - Madison / USA.


Following 3 years of work as planning specialist (HQ-Worldwide Operations/Columbus/IN - USA) in Cummins Engine Co., Sami Nacaroglu has joined Mitsubishi Motors / Sabanci Holding joint venture in Turkey as Planning Manager (Bus Plant) and later on as Sales & Marketing Manager (Distributorship) and served for 4 years.


In 1987, Sami Nacaroglu re-joined Cummins Engine Co. as Regional Manager & Account Executive (managing truck “BMC” licence operation in Turkey) for Eastern Mediterranean & Turkey located in Belgium. Then worked as General Manager Middle East (responsible for 18 Countries) and Consultant from 1989 through August 1993.


Mr. Nacaroglu has joined Nissan Motors Distributorship - Turkey in September 1993 as the establishing General Manager and later became Board Director from 2000 while also continued as General Manager until March 2002.


From April 2002, Sami Nacaroglu has joined Ford Motor Company , European Organisation, as Director General of Euromed & Stan Markets, later on promoted to become Managing Director of European Direct Markets (responsible for 28 Countries in Eastern Europe, North Africa and Central Asia) from July 2004.


In September 2005 Sami Nacaroglu has joined Bayraktar Group of Companies as President - Automotive Group, responsible for two commercial (Citroen, Subaru and Yokohama Distributorships) and two production companies (Ege Endustri and Ege Fren/Arvin Meritor of US).


Sami Nacaroğlu has started to work as the Chairman and CEO of OKAR OTOMOTİV A.S (His own Company)Since March 2008 to present. Sami Nacaroglu has created two brands ''İkincielotomobilim''(used car brand) and ''Otodoktor''(multi-brand car service / body shop operation) under Okar Otomotiv in addition to Nissan / Kia and Subaru dealer ship operations.


He has joined several Business, Social and Educational organisations and served as Vice Chairman of Turkish Automotive Distributors Association and Board Director at Turkish Young Businessmen and Executives Organisation. Member of the Turkish Automotive Business Council (TOBB). Currently serving as the member of Board of Trustees following as Member of the Board of Overseers at Roger Williams University, Rhode Island – USA.Lately elected as the honorary overseers member for the Automotive dealers association of Turkey.


Sami Nacaroglu is 59 years old and he has a son (30) and a daughters of (28) and (7).